• kwiecień 2015 - Wanda i Bogusław Orlińscy

        • 30 kwietnia w Galerii „Na piętrze” w Publicznej Szkole Podstawowej odbył się wernisaż kolejnej już wystawy. Tym razem zaprezentowane zostały znakomite ilustracje świetnej pary ilustratorów - Wandy i Bogusława Orlińskich.

          To ogromny zaszczyt dla naszej Galerii gościć takie znakomitości z grona polskich ilustratorów książek i czasopism dla dzieci. Gdy Galeria rozpoczynała działalność nie marzyliśmy nawet o takich wernisażach. Bardzo jesteśmy wdzięczni państwu Orlińskim za udostępnienie nam swoich prac. Dziękujemy!

          WANDA ORLIŃSKA urodziła się w roku 1942 w Stalowej Woli. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni ilustracji prof. Jana Marcina Szancera w 1967 r. Zajmuje się ilustracją, grafiką wydawniczą a także malarstwem. Ilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży jak również liczne czasopisma. Jest autorką wielu prac, powstałych w wyniku udziału w plenerach ilustratorów organizowanych od lat przez zamojskie BWA, a także warsztatach Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Prace te są szczególnie osobiste, ponieważ powstają bez żadnych ograniczeń, które potrafią dyktować wydawcy. Brała udział w licznych wystawach w kraju oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą m. in. w Berlinie, Stuttgarcie, Bratysławie, Belgradzie, Londynie. Jej prace malarskie i ilustracje można znaleźć w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz w Galerii Zamojskiej BWA.

          BOGUSŁAW ORLIŃSKI urodził się w Warszawie w 1941 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego uzyskał w 1967 r. Uprawia twórczość w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej i malarstwa. Jest autorem ilustracji i opracowań graficznych do ponad stu książek i wielu czasopism dla dzieci i młodzieży. Od ponad 25 lat uczestniczy w plenerach ilustratorów organizowanych przez zamojskie BWA oraz warsztatach organizowanych staraniem Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Dzięki udziałowi w nich powstało wiele znaczących prac. Wielokrotnie wystawiał na Biennale Ilustracji w Bratysławie i Bolonii. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej na świecie m. in. w Hamburgu, Berlinie, Lipsku, Düsseldorfie, Londynie, Tokio, Pradze, Rio de Janeiro, jak również w licznych wystawach w kraju. Jego prace można znaleźć w zbiorach BWA Zamość oraz kolekcjach prywatnych.

          To nie pierwsza wizyta państwa Orlińskich w rozniszewskiej galerii i szkole. W październiku 2014 roku byli gośćmi podczas otwarcia wystawy „Tam za dworem, za jeziorem…”, na której również prezentowali swoje prace. Pomysł stworzenia w małej, wiejskiej szkole galerii z prawdziwego zdarzenia, w której prezentują swoje prace ludzie ze ścisłej czołówki polskich ilustratorów dziecięcych, wydał im się niezwykły i wspaniały. Bardzo chcieli pokazać swoje prace uczniom z Rozniszewa i gościć na wernisażu autorskiej wystawy. Pani Wanda opowiedziała obecnym na spotkaniu o rodzinnej pasji, o wspólnym 45-letnim ilustrowaniu książek dla dzieci i młodzieży, o córce Zuzannie, która poszła w ślady rodziców, a nawet dalej gdyż nie tylko ilustruje książki, ale również je pisze. Pan Bogusław przywiózł ze sobą ciekawostkę, japońskie wydanie bajki „Jak krawiec Niteczka został królem”, które pokazał dzieciom.

          Artyści nie opowiadali o swoich pracach. Wiedzą, że one świetnie przemawiają do najmłodszych same. Tym bardziej, że wiele z nich jest dzieciom doskonale znanych. Można się było o tym przekonać oglądając prezentowany w Galerii pokaźny zbiór książek ze szkolnej biblioteki ilustrowanych oczywiście przez państwa Orlińskich.

          Podczas wernisażu Wanda i Bogusław Orlińscy wręczyli nagrody zwycięzcom szkolnego Konkursu Wiedzy o Baśniach Hansa Christiana Andersena. W Konkursie brali udział uczniowie z klas II-V. Pani Wanda przekazała na ręce dyrektorki szkoły pani Agnieszki Suski prezent z okazji obchodzonego właśnie Święta Szkoły w Rozniszewie. Była to oczywiście piękna ilustracja jej autorstwa.

          Nie był to jedyny prezent wręczony tego dnia. Obecna na wernisażu inna ilustratorka pani Hanna Grodzka-Nowak również podarowała szkole świąteczną laurkę. Jako, że rozniszewska szkoła kojarzy się jej z pięknymi jabłkami wybrała spośród swoich prac „jabłuszka”, pięknie je oprawiła i przywiozła ze sobą by pozostawić je uczniom. Wśród gości wernisażu zobaczyć można było również często goszczące w Galerii „Na piętrze” ilustratorki, panie Krystynę Michałowską i Jolantę Marcollę, dobrego ducha Galerii, wareckiego plastyka Jacka Matlakowskiego i pomysłodawcę całego przedsięwzięcia malarza Kazimierza Królika. Stałym gościem wernisaży jest również wójt gminy Magnuszew pan Marek Drapała, który też nie przybył z pustymi rękami. Oprócz podziękowań wręczył dyrektorce szkoły pięknie wydany album. Piękne wiązanki kwiatów towarzyszyły podziękowaniom uczniów skierowanym do wspaniałych gości.

          Tradycyjnie już po wernisażu autorzy prac rozdawali autografy, udzielali wywiadów i spotkali się z gośćmi i gospodarzami wystawy przy specjalnie na te okazję przygotowanym przez niezawodne mamy uczniów słodkim poczęstunku.