• Księżniczka i groszek

        •  

          Tuż przed feriami zimowymi, w sobotę 11 lutego 2017 roku, odbyła się kolejna premiera  Teatr-zyku Figiel-ek. Tym razem była to sztuka Liliany Bardijewskiej pt. „Księżniczka i groszek”, będąca interpretacją popularnej bajki J. Ch. Andersena. Otrzymała ona w 2007 roku wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej.

          Spektakl powstał w ramach projektu „Wszystkie ręce na scenę, czyli każdy może tworzyć teatr” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Pokolenia” w partnerstwie z naszą Szkołą i Fundacją PZU. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez panią Annę Owczarczyk okazała się wielkim sukcesem.  

          Premierowy wieczór upłynął w miłej artystycznej atmosferze, która udziela się widzom bardzo zróżnicowanym wiekowo. I dzieci i dorośli z zaciekawieniem oglądali sceniczne popisy młodych artystów, których pasja i ciężka praca przyniosła wspaniałe efekty.

          Występ Teatr-zyku , jak co roku, zgromadził liczną widownię. Długie i głośne brawa oraz łzy wzruszeń świadczyły o tym, że spektakl bardzo się podobał.

          Wszystko było jak w prawdziwym teatrze. Najpierw kilkumiesięczna praca, próba generalna, napięcie przed premierą, trema, a potem radość i satysfakcja z oklasków.

          Tegoroczną premierę poprzedził cykl warsztatów. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach teatralnych, muzycznych i plastycznych. Najważniejszym celem prowadzonych zajęć było uwrażliwienie na żywe słowo, budzenie kreatywności, zabawa w teatr, zaznajomienie z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi teatru – ruch sceniczny, interpretacja tekstu, scenariusz, scenografia, gra aktorska.

          W przedstawienie byli zaangażowani wszyscy „warsztatowicze”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi instruktorów prowadzących zajęcia i ich uczestników udało się nie tylko zrealizować spektakl, ale przede wszystkim zainteresować dzieci teatrem. Młodzi aktorzy mogli zapoznać się z pracą aktora od kulis. Oprócz tego obserwowali pracę oświetleniowca i akustyka, przyglądali się budowie sceny i powstawaniu scenografii. Przygotowywali piosenki, mozolnie ćwiczyli ruch sceniczny. Uczestnicy warsztatów projektowali kostiumy, plakaty i afisze teatralne, projektowali i wykonywali rekwizyty oraz elementy scenografii.

          Instruktorzy Pani Anna Owczarczyk, Pan Leszek Owczarczyk i Pan Tomasz Dymek nie tylko sprawowali opiekę artystyczną nad uczestnikami, ale dbali też o rozwój ich wrażliwości i kreatywności.

          W przygotowanie tegorocznej premiery zaangażowali się także rodzice oraz przyjaciele szkoły. Świadczyli bezinteresowną pomoc przy montażu sceny, szyciu kostiumów, wykonaniu rekwizytów czy charakteryzacji aktorów. Wspólna praca zaowocowała wielkim sukcesem tegorocznej premiery.

          Do obeirzenia przedstawienia zapraszamy do Galerii filmów .