• Eliksir starości

        • 30 stycznia 2016 roku swoją siedemnastą już premierę zaprezentował Teatr-zyk Figiel-ek. Młodzi aktorzy przygotowali tym razem spektakl Liliany Bardijewskiej „Eliksir starości”. Sztuka ta została wyróżniona w XXIII  Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2012 roku.

          Panią Lilianę gościliśmy w Rozniszewie na premierze jej sztuki „Moje - nie moje” wystawionej przez Figiel-ka w 2006 roku. O autorce mówi się, że „szyje dramaty ze skrawków powycinanych z różnych tekstów kultury. Czasem wywija je na lewą stronę, zawsze dodaje coś od siebie i wszystko łączy równym ściegiem”. 

          Taki też jest „Eliksir starości”. To historia starzejących się rodziców i opiekunów znanych z baśni (w tym wypadku „Królewny Śnieżki” i „Roszpunki”) oraz ich pięknych, młodych i walecznych podopiecznych. Wszystko wpisane w życiowy schemat, według którego dzieci mimowolnie powielają zachowania rodziców i zajmują ich miejsce, a ci ostatni mogą jedynie cieszyć się spokojną egzystencją na emeryturze. Zarówno błędy i prawa młodości (w tym największe spośród nich – nie słuchać rad starszych i wszystko robić po swojemu), jak i trudny do zaakceptowania fakt nieuchronnie zbliżającej się starości, Bardijewska przedstawiła w sposób nie pozbawiony humoru, przy jednoczesnym zachowaniu powagi sytuacji.

          Ostatecznie bohaterowie odnajdują się w nowych rolach: Księżniczka wraz z Księciem zajmują miejsca Królowej i Króla, ci zaś oddają się przyjemności babciowania i dziadkowania nowonarodzonej wnuczce. I jak to w bajkach bywa wszyscy żyją długo i szczęśliwie – aż do śmierci.

          W postacie dramatu świetnie wcielili się młodzi aktorzy Figiel-ka. W roli Królowej Ciotki, która z obawy przed utratą korony na rzecz osiemnastoletniej pasierbicy, wypędza ją z królestwa wystąpiła Kinga Kuźnia. W roli Księżniczki nawiązującej sojusz z „własnoręcznie” uratowanym z wieży Księciem obejrzeliśmy Paulinę Kowacką. Księcia latami więzionego w wieży przez własnego ojca zagrał Aleksy Traczyk. Króla Ojca zagrał Jakub Makuch, a Czarownicę, wyrzuconą z domu na kurzej nóżce przez pasierbicę - Magda Korczak. Świetnie w rolach służących Króla i Królowej zaprezentowali się Norbert Brynda i Kacper Sobieraj, prawdziwe „szare eminencje” spektaklu.

          Nad całością czuwała jak zwykle pani Anna Owczarczyk - reżyserka przedstawienia. Piosenki napisał i skomponował pan Leszek Owczarczyk. Zaaranżował je i opracował muzycznie pan Jakub Szydło. Mieliśmy szczęście gościć Go wraz z rodziną na premierze. Kostiumy dla aktorów przygotowały panie Iwona Dymek i Grażyna Jakóbczak.


          12 maja aktorzy Teatr-zyku Figiel-ek  pojechali do MGOK w Łochowie, w którym odbywały się półfinały XVI Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Wzięło w nich udział siedem dziecięcych zespołów teatralnych. Nasz teatrzyk zaprezentował tam spektakl „Eliksir starości” Liliany Bardijewskiej.

          Spodobał się on jury w składzie: przewodnicząca  – Anna Mizińska (kierownik działu teatru Mazowieckiego Instytutu Kultury, koordynator projektu Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich), Jolanta Abramczyk (reżyserka i aktorka Zespołu Ludowo-Kabaretowego Łochowianie, animatorka kultury), Monika Maliszewska-Lis (współzałożycielka i aktorka Teatru Makata z Warszawy, działającego od ponad dwudziestu lat z licznymi sukcesami zarówno w Polsce, jak i zagranicą), które przyznało mu III miejsce. Gratulacje za udany występ należy się zespołowi Figiel-ka: Kindze Kuźni, Paulinie Kowackiej, Magdzie Korczak, Kubie Makuchowi, Alkowi Traczykowi, Norbertowi Bryndzie i Kacprowi Sobierajowi.