• Nagłówek

        • Spotkanie ze strażnikiem granicznym

           

          Tuż przed feriami zimowymi mieliśmy okazję gościć w szkole panią Anetę, która wystąpiła u nas jako reprezentantka zawodu strażnik graniczny. Cieszyliśmy się bardzo z tego spotkania, ponieważ pani Aneta od wielu lat jest strażnikiem granicznym, ale jest również mamą naszych dwóch uczennic, dlatego tym bardziej miło było nam ją gościć. Przyszła do nas w stroju służbowym – mundurze, co jak wiemy, nie było sprawą łatwą.

           

                      Pani Aneta opowiedziała nam na czym polega jej praca, jakie zadania wykonuje na co dzień i z jakimi sytuacjami ma do czynienia, pracując na warszawskim lotnisku. Często jej praca jest stresująca, a zawsze wymaga dokładności i odpowiedzialności. Na koniec powiedziała nam również, co zrobić, aby zostać strażnikiem granicznym i jak się przygotować do wykonywania tego zawodu.

           

            

                    Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas IVa i IVb z zaciekawieniem słuchali informacji na temat zawodu oraz oglądali krótkie filmy o pracy strażników. Chętnie zabierali głos i zadawali pytania. Jak wiemy, kilku z naszych uczniów chciałoby w przyszłości nosić mundur, a drugie już spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych, na pewno temu sprzyja. Oby im się udało spełnić swe marzenia, a pani Anecie jeszcze raz dziękujemy za interesujące spotkanie.

           

          Spotkanie z pilotem

           

                      Spotkania z przedstawicielami zawodów rozpoczęliśmy wizytą pana Marka Drapały – Wójta Gminy Magnuszew, który zaprezentował nam swój zawód wyuczony i wykonywany przez wiele lat – zawód pilota. W przypadku pana Marka wybór zawodu był decyzją nieprzypadkową. Od zawsze marzył o mundurze, gdyż jego rodzina od kilku pokoleń związana jest z wojskiem. Pan Marek wymarzył sobie zawód pilota. Dzięki wielkiej pracy nad sobą,  nad swoją kondycją fizyczną i dzięki swojemu samozaparciu, udało mu się dostać do dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
           

                      Z zaciekawieniem słuchaliśmy o drodze dochodzenia do upragnionego zawodu i przebiegu kariery zawodowej, która dotyczyła początkowo samolotów wojskowych, a następnie lotów rejsowych w liniach lotniczych. Nasz prelegent przyniósł ze sobą planszę, na której przedstawione było wnętrze kabiny samolotu. Pokazał nam również książkę – niezbędnik pilota, która zawsze towarzyszy pilotowi podczas lotu. Największy jednak entuzjazm wśród naszych uczniów wywołało opowiadanie o ćwiczeniach, jakie muszą wykonywać przyszli piloci, a w szczególności o skokach spadochronowych oraz treningu katapultowania się.  Nie ulega wątpliwości, że aby zostać pilotem, należy odznaczać się przede wszystkim odwagą! Pilot musi posiadać też ogromną wiedzę
          i umiejętność analizowania, myślenia, sprawnego działania w sytuacjach kryzysowych – musi umieć zachować zimną krew. Praca pilota niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia i życia, jednak
          z drugiej strony przynosi wielką satysfakcję i najczęściej stanowi realizację życiowej pasji.

           

           

                      Spotkanie z pilotem nie tylko dostarczyło nam wiedzy o prestiżowym zawodzie, ale również uświadomiło uczniom, jak ważna jest wszechstronna wiedza z różnych dziedzin, praca nad sobą, swoją kondycją fizyczną, walka z własnymi słabościami i dążenie do realizacji postawionych sobie celów.