"Prezentowane dzieła stanowią znakomite świadectwo kontynuacji i rozwoju przez polskich artystów wielkiego dziedzictwa kultury i sztuki wyrastających od dziesięciu i pół wieku na fundamencie wiary chrześcijańskiej, położonym przez Mieszka I w 966 roku"
- prof. Krzysztof Ożóg, Uniwersytet Jagielloński
W galerii „Na piętrze” miał dziś miejsce kolejny wernisaż. Zaprezentowana została oficjalnie wystawa „Chrzest Polski w ilustracjach”. Oficjalnie, gdyż nasi uczniowie mogli oglądać prace już prawie od dwóch tygodni. Wystawa powstała w ramach realizacji projektu „Leszno w 1050. Rocznicę Chrztu Polski”. Towarzyszył jej pięknie wydany, dwujęzyczny album, w którym nasza szkoła, a raczej THE STEFAN CZARNIECKI PUBLIC PRIMARY SCHOOL AT ROZNISZEW, została wymieniona jako współuczestnik projektu. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni.
Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”. Od ponad trzydziestu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe spotkania twórcze – ogólnopolskie plenery i warsztaty ilustratorów.
Zestaw prac wystawy poszerzono o ilustracje z wcześniejszych edycji warsztatów, w tym o dzieła zmarłego w 2014 r. profesora Janusza Stannego, wybitnego artysty, wychowawcy kilku pokoleń ilustratorów, który przez wiele lat otaczał opieką artystyczną spotkania organizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury.
Źródłem wiedzy i inspiracji dla artystów, autorów prezentowanych kilkudziesięciu prac, były średniowieczne kroniki, podania i legendy, jak również dzieła wybitnych polskich pisarzy, poetów, myślicieli, z których w większości pochodzą teksty zamieszczone pod ilustracjami.
Wernisaż uświetniły swoją obecnością cztery znane, polskie ilustratorki książek dla dzieci. O swoich, pokazanych na wystawie pracach opowiadały dzieciom i gościom wernisażu panie: Hanna Grodzka-Nowak, Jolanta Marcolla, Krystyna Michałowska i Małgorzata Sawicka-Woronowicz.
Wśród gości nie zabrakło Wójta Gminy Magnuszew pana Marka Drapały. Podziękował on organizatorom i wraz z paniami ilustratorkami wręczył nagrody laureatom konkursu recytatorskiego „Patriotyczne strofy”. Triumfatorzy konkursu otrzymali albumy wystawy, w których na zakończenie wernisażu swoje autografy złożyły goszcząc na nim autorki wystawianych prac. To naprawdę cenna pamiątka. Dwoje spośród zwycięzców wyrecytowało wiersze przygotowane na konkurs.
Wszyscy obecni na wernisażu mieli również okazję wysłuchać pieśni patriotycznych przygotowanych na III Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Mniszewie. Relację z otwarcia wystawy przygotowała TV Nasz Powiat z Kozienic.
Wystawę można oglądać w Galerii „Na piętrze” do końca listopada. Zapraszamy.