Nawigacja

Z kart historii Teatr-zyku Figiel-ek "Pod-Grzybek" "Zakurzona królewna" - 15-lecie Figiel-ka "Księżniczka i groszek" "Eliksir starości" "Dziób w dziób" "Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek"

"Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek"

 

Te słowa poetki, Joanny Kulmowej, przyświecają twórcom każdego kolejnego spektaklu Teatr-zyku Figiel-ek. Czy udało się takie wrażenie osiągnąć po piętnastej z kolei premierze? Należałoby zapytać o to widzów, którzy 8 lutego 2014 roku, jak zwykle licznie, wypełnili salę teatralną Publicznej Szkoły Podstawowej w Rozniszewie. Wielu zdziwi się zapewne, skąd w Rozniszewie sala teatralna? Otóż na czas przedpremierowy sala gimnastyczna dzięki połączonym siłom nauczycieli, rodziców i uczniów staje się prawdziwą siedzibą teatru. W tym roku na jego deskach widzowie zobaczyć mogli spektakl Marty Guśniowskiej „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek”. Po raz kolejny w Teatrzyku Figiel-ek wystawiona została sztuka tej autorki, która mądre życiowe przesłania potrafi przekazać w sposób zabawny i błyskotliwy, bliski nie tylko młodym widzom.

Pechowa Żyrafa (w tej roli Zuzanna Dzikowska) daremnie poszukuje przyjaciół. Wszyscy obawiają się, że jej pech i na nich sprowadzi nieszczęśliwe wypadki. Pewnego dnia na swej drodze spotyka leniwego Anioła (Kamila Kuźnia), który zatracił sens swojego istnienia i Szef (Mateusz Zwęgliński) nie pozwolił mu wrócić do Nieba, dopóki go nie odnajdzie. W poszukiwaniach, oprócz Żyrafy, pomaga mu Słoń (Mateusz Marczak) i Kameleon (Miłosz Marchewka). Razem okrążają Ziemię, spotykając na swej drodze Nietoperza (Aleksy Traczyk), Węża (Jakub Makuch), dwóch Staruszków (Radosław Koczyk i Bartosz Skowroński), Kangura (Wiktoria Kucharska) oraz inne Anioły (Kinga Kuźnia, Natalia Miśkiewicz, Zofia Marchewka).

Kres wędrówki następuje dopiero wtedy, kiedy przekonują  się, że Anioł jest Aniołem Stróżem pechowej Żyrafy. Cóż, okazuje się, że wcale nie trzeba wyruszać w odległe strony świata, aby znaleźć sens swojego istnienia.

W piosence finałowej (słowa i muzyka - Leszek Owczarczyk) aktorzy śpiewają: „Każdą drogą dojdziesz tam, gdzie będziesz chciał. Jestem z tobą, nigdy nie zostaniesz sam.” Te słowa mogą odnosić się nie tylko do przesłania sztuki, ale i do idei, jaka towarzyszy powstawaniu każdej kolejnej premiery teatrzyku. Wspólna praca twórców przedstawienia: aktorów, reżysera (Anna Owczarczyk), scenografa (Tomasz Dymek), autorek kostiumów i rekwizytów (Grażyna Jakóbczak, Iwona Dymek), wykonawcy oświetlenia i udźwiękowienia (Leszek Owczarczyk) oraz osób, których nazwiska często nie figurują w programie teatralnym, sprawia, że powstaje nie tylko spektakl, ale i poczucie, że razem można zdziałać wiele.

 Przedstawienie zaprezentowane zostało również 10 lutego podczas VII Rozniszewskich Ostatków Teatralnych.

Tu możesz obejrzeć program przedstawienia: Brak_sensu_-_program.pdf .

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć