Nawigacja

Strona główna Ogłoszenia

Strona główna

        

 

 

        Dzień Dziecka

 

 

        Wspólna gra w piłkę w święto dzieci? Czemu nie! Po czasie zdalnej nauki każda forma ruchu jest wskazana, a przebywanie ze sobą, w dodatku na świeżym powietrzu, było prawdziwą przyjemnością!

 

     

 

 

 

         Sprzątanie świata

 

 

          22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tej akcji jest promowanie dbania o środowisko. Ma ona uświadomić nam, że nawet małymi gestami możemy pomóc planecie, np. zgaszając światło wychodząc z pokoju albo segregując śmieci. Przed pandemią nasza szkoła obchodziła ten dzień sprzątając teren wokół niej. Pomimo nauki zdalnej nasza klasa postanowiła pomóc przyrodzie, porządkując swoje najbliższe otoczenie.
                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Dawid Kowalczyk, kl. 6b
 
 
 

 

 

       Lekturowniki szóstoklasistów

 

 

 

   

        

 

 

     „Ludzie listy piszą...”

 

       Czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze pisze tradycyjne listy? Powszechnie wiadomo, że zostały one zastąpione przez szybkie wiadomości typu e-mail, SMS czy wszelkiego rodzaju komunikatory internetowe. W dobie telefonów komórkowych epistolografia (sztuka pisania listów) może wydawać się czymś zbędnym. Nic bardziej mylnego! Są bowiem takie sytuacje, w których tradycyjny list jest najlepszym środkiem komunikacji i wyrazem naszego szacunku do adresata. Poza tym pisanie listów to świetna szkoła planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów.

       Pomimo szybkiego postępu informacyjnego, warto pielęgnować umiejętność redagowania listów. Może właśnie dlatego 9 października ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Pisania Listów. Tego dnia uczniowie klas VI odpisali na list otrzymany od uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej
w Mniszewie. Korespondencja dotyczyła przede wszystkim spraw szkolnych takich jak nauka czy koła zainteresowań. Uczniowie obu szkół umieścili również w listach informacje o patronach swoich szkół
i ich wielkich czynach na rzecz ojczyzny. Na koniec wymienili serdeczne pozdrowienia i życzyli sobie nawzajem dobrych wyników w nauce.

      Czytaniu listów towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Uczniowie biorący udział w wymianie wiadomości byli bardzo podekscytowani nowym doświadczeniem i już zapowiedzieli następną taką akcję w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 

         29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

            Obchodzony od 2001 roku Dzień Głośnego Czytania ma na celu propagowanie czytelnictwa. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki. 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

          Choć głośne czytanie towarzyszy nam na każdej lekcji języka polskiego, to chcąc podkreślić rangę akcji, czytaliśmy tego dnia całą lekcję. Zagłębiliśmy się w lekturze "Hobbita" J.R.R. Tolkiena, a uczniowie  obiecali poczytać swoim rodzicom albo rodzeństwu. Ciekawe czy dotrzymali słowa?

 

 

 

        

 

      

 

       Wyjazd do Skansenu Bojowego I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie

 

 

       Chcąc wykorzystać ostatnie promienie wrześniowego słońca, wybraliśmy się do Skansenu I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Wyjazd spożytkowaliśmy na naukę, przypomnienie naszej historii, a także integrację po trudnym okresie zdalnego nauczania.

      Inspiracją do terenowej lekcji był fragment tekstu "Kotka Brygidy", którego głównym bohaterem jest Karim, chłopiec, który musiał uciekać ze swojego kraju z powodu wojny. Czytając tekst, uświadomiliśmy sobie, jak wielką wartość ma wolność. Syryjski bohater doświadczył okrucieństwa wojny, tak jak setki tysięcy polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

      Choć wyjazd był krótki, wszyscy byli z niego zadowoleni. Szkoda, że zabrakło kilku osób, które niestety zmagały się z przeziębieniem.

 

 

 

 

         Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego

 

   

         

 

 

 

         Kulinarny Dzień Kobiet

 

 

        

 

 

      Dyktando o Złote Pióro Burmistrza Gminy Kozienice

    

      Uczniowie naszej klasy, Ada i Dawid, po raz pierwszy wzięli udział w ogranizowanym corocznie konkursie ortograficznym w kozienickim Ogródku Jordanowskim. Szczegółową relację z wydarzenia można znaleźć na stronach internetowych:

http://oppogrodjordanowski.pl

lub

https://www.youtube.com/watch?v=Pz3untL2g3U#action=share.

 

 

         

 

 

  

     Pomagamy!

 

         Bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka człowieczeństwa. Pomaganie sprawia, że zmieniamy na lepsze świat potrzebujących i nasz świat. Dobro nas uszlachetnia - sprawia, że czujemy się lepsi
i potrzebniejsi.

      16 kg pomocy materialnej w postaci artykułów szkolnych, artykułów higienicznych, środków czystości
i słodyczy, za sprawą uczniów naszej klasy trafiło do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Było to dla nas wzruszające doświadczenie. Dodatkową nagrodą, i niespodzianką jednocześnie, okazały się podziękowania od dyrektora i wychowanków placówki oraz piękna, ręcznie wykonana kartka świąteczna.

    Warto angażować się we wszelkie akcje charytatywne. Pamiętajmy, że razem możemy więcej! Przykładem na to mogą być szkolne akcje zbierania karmy dla zwierząt z przytuliska czy Góra Grosza, w których to nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział.

 

      

 

 

       Spotkanie wigilijne

 

 

 

        Kraina lodu po raz drugi - sprawozdanie uczniów

 

       3 grudnia 2019 r. klasa 5a i 5b  pojechały do Centrum Artystyczno-Kluturalnego w Kozienicach na projekcję filmu pt. "Kraina lodu 2", z okazji zbliżających się mikołajek.

        Podobnie jak w pierwszej części filmu, magia filmu tkwi w przygodach głównych postaci - Anny i Elsy. Razem z nimi można było odbyć wspaniałą wyprawę w głąb krainy,której wcześniej nie znaliśmy. Tym razem Elsa
z przyjaciółmi wyrusza do Zaklętej Puszczy, gdzie ma zamiar odkryć sekrety przeszłości, poznać rodzinne tajemnice i uratować podwładnych.Podczas filmu podziwialiśmy pięknie pokolorowany świat, zachwycaliśmy się storzeniami z puszczy oraz niezwykłymi efektami specjalnymi.

        Z kina wyszliśmy uśmiechnięci i zadowoleni. Zabrakło tylko piosenki z pierwszej części - "Mam tę moc".

 

 

 

 

 

                 Mikołajkowy wyjazd

 

              W tym roku na cel naszej mikołajkowej wycieczki wybraliśmy Centrum Artystyczno-Kulturalne w Kozienicach. Po obejrzeniu filmu animowanego „Kraina lodu 2” wzięliśmy udział w zajęciach w kozienickiej bibliotece multimedialnej – Mediatece. Przygotowany dla nas świąteczny escape room dostarczył wiele emocji, gdyż uczniowie podzieleni na grupy musieli rozwiązać szereg zagadek, by odnaleźć klucz do drzwi wyjściowych Mediateki. Była to świetna gimnastyka dla umysłów, ponieważ trzeba było wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, a następnie spostrzegawczością (wskazówki do dalszych zadań ukryte były w przeróżnych miejscach na terenie Mediateki). Radości było co niemiara, a w zabawę wkradł się również duch rywalizacji! Po rozwiązaniu wszystkich zadań i odnalezieniu klucza na zwycięską grupę czekała prawdziwa niespodzianka – drzwi wyjściowe były cały czas otwarte... co jeszcze bardziej rozbawiło wszystkich!

 

 


   

 

 

     Spotkanie z lekturą

 

      Uczniowie klasy Vb zmierzyli się już z przeczytaniem i omówieniem pierwszej w tym roku szkolnym lektury. Była nią książka autorstwa Frances Hodgson Burnett, „Tajemniczy ogród”. Miałam sporo obaw, czy utwór spodoba się dzieciom. Obszerne opisy przyrody i miejsc mogą sprawiać, że książka wyda się dzieciom nudna i nieatrakcyjna. Na szczęście uczniowie docenili wartość utworu i dostrzegli jej walory, co świadczy o ich wielkiej wrażliwości.

    „Tajemniczy ogród” to opowieść o wielkich zmianach i prawdziwej, kiełkującej niczym kwiaty, przyjaźni. Przyroda odgrywa w tej książce bardzo znaczącą rolę, bo to dzięki niej główna bohaterka, Mary, zmienia się nie do poznania i odnajduje szczęście. Uroki natury uleczają jej serce, które nie zaznało miłości ze strony rodziców. Z kapryśnej, ciągle narzekającej dziewczynki, staje się pięknym, tryskającym energią dzieckiem. Również Colin, chłopiec pozornie schorowany i zapomniany przez wszystkich, z samolubnego, wrzeszczącego dziecka zmienia się w ambitnego, zaciekawionego światem chłopca.

     Historia Mary, Colina i tajemniczego ogrodu wzruszyła dzieci. Ta piękna i wzruszająca powieść zawiera wiele ponadczasowych przesłań. Jednym z nich jest to, że największą wartością w życiu są uczucia, a bezinteresowna miłość i przyjaźń może zdziałać cuda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Relacja zdjęciowa z 3-dniowej wycieczki w tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej 

 

 

 

 

 

   

       

 

        „Nie pomoże dobra wróżka,

        gdy u panny brudna nóżka!”

 

 

       Tak oto skromna uczciwa dziewczyna przemieniona za sprawą wróżki w piękną księżniczkę, została odrzucona przez księcia, po tym jak zakładając zgubiony wcześniej przez dziewczynę pantofelek, książę ujrzał jej nieumytą stopę!

       Widać nie każda baśń musi mieć szczęśliwe zakończenie. Ale na pewno w klasowej inscenizacji „Kopciuszka”, autorstwa W. Chotomskiej, nie zabrakło humoru. Siostry Kopciuszka na balu oprócz dostojnego tańca do muzyki P. Czajkowskiego poruszały się też w rytmie najnowszych dźwięków techno, a książę wcale nie zmartwił się tym, że nie wyszedł z balu z Kopciuszkiem.

       Czwartoklasiści bawiąc się w klasowy teatr, zaprezentowali również znaną wszystkim „Bajkę o rybaku i rybce” A. Puszkina, która przenosi nas do krainy spełniających się życzeń i odmian losu. Wypływające z niej pouczenie przypomina o tak ważnych wartościach jak skromność, uczciwość i sprawiedliwość, jak również ukazuje prawdę o ludzkim dążeniu do osiągania celów w postaci dóbr materialnych i władzy.

      Obie inscenizacje zostały zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego na lekcjach języka polskiego. Uczniowie samodzielnie dokonali doboru muzyki, zadbali o stroje oraz drobne rekwizyty, a także zredagowali
i wykonali zaproszenia dla najmłodszych uczniów. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dzieci, klasowe przedstawienie było dla wszystkich wspaniałą edukacyjną zabawą.

 

 

"Bajka o rybaku i rybce"

 

 

 

 

 

 

 

"Kopciuszek"

 

 

 

 

 

 

      Dzień Kobiet

 

       Dziękujemy chłopaki!

 

        

 

 

        Wycieczka na lotnisko

 

      5 marca wspólnie z kasą IVa i V wybraliśmy się na wycieczkę do siedziby PLL LOT oraz na warszawskie lotnisko. Relacja z wycieczki znajduje się na stronie głównej szkoły, a poniżej galeria zdjęć z tego wyjazdu.

    

 

 

                                             

 

 

 

        Spotkanie ze strażnikiem granicznym

 

      Tuż przed feriami zimowymi mieliśmy okazję gościć w szkole panią Anetę, która wystąpiła u nas jako reprezentantka zawodu strażnik graniczny. Cieszyliśmy się bardzo z tego spotkania, ponieważ pani Aneta od wielu lat jest strażnikiem granicznym, ale jest również mamą Marty – uczennicy naszej klasy, dlatego tym bardziej miło było nam ją gościć. Przyszła do nas w stroju służbowym – mundurze, co jak wiemy, nie było sprawą łatwą.

       Pani Aneta opowiedziała nam na czym polega jej praca, jakie zadania wykonuje na co dzień i z jakimi sytuacjami ma do czynienia, pracując na warszawskim lotnisku. Często jej praca jest stresująca, a zawsze wymaga dokładności i odpowiedzialności. Na koniec powiedziała nam również, co zrobić, aby zostać strażnikiem granicznym i jak się przygotować do wykonywania tego zawodu.

       Nasi uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji na temat zawodu oraz oglądali krótkie filmy o pracy strażników. Chętnie zabierali głos i zadawali pytania. Jak wiemy, kilku z naszych uczniów chciałoby w przyszłości nosić mundur, a drugie już spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych, na pewno temu sprzyja. Oby im się udało spełnić swe marzenia, a pani Anecie jeszcze raz dziękujemy za interesujące spotkanie i zachęcamy kolejnych rodziców do opowiedzenia dzieciom o zawodach, które wykonują. Serdecznie zapraszamy!

 

 


   

  Spotkanie wigilijne

 

 

 

       Klasowa biblioteczka

 

        Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wiele korzyści. Nasza szkolna biblioteka oferuje wiele interesujących pozycji, które warto przeczytać, jednak aby jeszcze bardziej zachęcić dzieci do sięgania po książki, stworzyliśmy klasową mini biblioteczkę, której zbiory zasilają uczniowie klasy IVb. Uczniowie wymieniają przyniesione przez siebie książki na inne, przyniesione przez swoich kolegów i koleżanki z klasy. Dzieci mogą też na miejscu korzystać z książek i encyklopedii.
       Taka akcja stwarza możliwość dyskusji nad atrakcyjnością danej książki, a dzięki temu pojawiają się kolejne chętne osoby, aby przeczytać polecaną przez innych pozycję.

       Mamy nadzieję, że nasz księgozbiór będzie stale się powiększał, a czytanie stanie się pasją naszych uczniów.

 

 


       

      

     Wycieczka do kina

 

       Z okazji Dnia Chłopaka klasa IVb, wspólnie z uczniami klasy IVa i V, wybrała się na wycieczkę do Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach na film animowany pod tytułem „Mała Stopa”. Oglądając film, mieliśmy okazję na chwilę przenieść się do krainy śniegu, gdzie poznaliśmy sympatycznego, młodego Yeti o imieniu Migo. Główny bohater udając się w poszukiwanie ludzkiej cywilizacji, zadaje wiele ważnych, życiowych pytań i szuka na nie odpowiedzi. Sądząc po dobrych humorach uczestników wycieczki, zarówno film, jak i cały wyjazd, bardzo uczniom podobał się i dostarczył wszystkim pozytywnych emocji.

 

 

 

        

 

         Zajęcia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

 

 

          W ubiegłą środę uczestniczyliśmy w zaplanowanych od dawna zajęciach w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kozienicach. Tematem spotkania były „Techniki uczenia się i zapamiętywania”, a więc mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak uczyć się lepiej i skuteczniej - tak, aby ta nasza nauka przyniosła efekty w postaci dobrych wyników edukacyjnych.

        Na zajęciach dowiedzieliśmy się, jak wyszukiwać informacje do zapamiętywania, tzn. które są ważne, a które możemy pominąć i nie obciążać naszej pamięci. Poznaliśmy sposoby na szybsze zapamiętywanie i przypominanie sobie wiadomości. Poznaliśmy technikę pamięciową zwaną „łańcuchową” oraz technikę „liczbowo-kształtową”. Następnie używaliśmy poznanych technik pamięciowych do zapamiętywania szeregu słów, a dzięki „burzy mózgów” mogliśmy w wielu momentach dzielić się swoimi pomysłami i przemyśleniami, dotyczącymi własnych sposobów na uczenie się.

        Spotkanie w poradni było na pewno ważną lekcją dla naszych czwartoklasistów, którzy tak naprawdę dopiero teraz zaczynają uczyć się i zapamiętywać większe partie materiału, dlatego taka lekcja może okazać się dla nich bardzo cenna.

 

     

 

      Nowy rok szkolny czas zacząć!

 

          Uczniowie klasy IVb znają się nie od dziś. Razem tworzą zgraną grupę już od kilku lat.
W klasie czwartej czekają ich nowe wyzwania edukacyjne, nowe przeżycia i emocje związane
z uczestnictwem w wydarzeniach szkolnych i klasowych. Trzymam kciuki za sukcesy moich uczniów
i życzę im wytrwałości w wypełnianiu szkolnych obowiązków, a także wielu radosnych chwil w kręgu szkolnych przyjaciół!

                                                           

                                                                                              Wychowawczyni klasy IVb

 

 

 

 

                                                                                 

                                                                                                                                                                                                                                               

 

 

 

 

      

 

 

                 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć