Nawigacja

Strona klasy czwartej

Uczniowie klasy trzeciej przystąpili w tym roku szkolnym do programu profilaktycznego"Wspólne kroki w CYBERŚWIECIE". Program ma za zadanie ukształtowanie u dzieci uczących się w klasach trzecich szkoły podstawowej wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i innych mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniem od nich.  

Program składa się z jednego spotkania informacyjnego z rodzicami i dziesięciu cotygodniowych spotkań (kroków) z dziećmi oraz 3-godzinnego spotkania podsumowującego z dziećmi i ich rodzicami.

KROK PIERWSZY - poznajemy Cyberświat

Uczniowie dyskutowali, odpowiadali napytania związane z Internetem, do czego można wykorzystać Internet, z jakich aplikacji, stron internetowych można korzystać używając smartfona, tabletu, komputera. 

Uczestnicy spotkania pracując w grupach mieli za zadanie znaleźć ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu - zabawy, w które można bawić się samemu i z rówieśnikami, w domu, w szkole i na świeżym powietrzu.

 

 

 

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli wymyśleć nazwę ich klasowego bloga. Było kilka propozycji, bardzo ciekawych, ale wygrało hasło "Czytelnicy".

KROK DRUGI - dobre maniery

Dobre maniery obowiązują nie tylko w codziennym życiu, podczas spotkań towarzyskich i zabaw z kolegami, ale dobre reguły obowiązują również  użytkowników Internetu i mediów elektronicznych.

 

Dzieciaki pilnie pracowały nad przyporządkowaniem sytuacji, w których ludzie dobrze lub źle traktują siebie nawzajem i swoje środowisko. Było wiele dyskusji i wątpliwości.

Gdy nie będziemy przestrzegać dobrych zasad jako użytkownicy Internetu to zapanuje chaos i będą utrwalane złe nawyki. Pisząc e-maile należy przestrzegać ortografii, poprawności gramatycznej i używać pięknego języka. 

KROK TRZECI - bezpieczeństwo w sieci

Uczniowie mieli możliwość porozmawiać o zagrożeniach czyhających na nich w związku z korzystaniem z mediów elektronicznych i Internetu. Pracowali z rozsypanką zawierającą zdania opisujące różne czynności bezpieczne i niebezpieczne. 

 

Uczniowie wczuwają się w rolę osób znajdujących sie w różnych sytuacjach. Przekazują zachowania za pomocą ruchu i mimiki.

 

 

 

 

KROK CZWARTY - Cyberdoradcy ds. bezpieczeństwa

Uczniowie zapoznają się z komiksami, które związane są zuzytkowaniem Internetu i mediów elektronicznych. Poznają sposoby jak radzić sobie z zagrożeniami, które można spotkać w Internecie. 

 

 

KROK PIĄTY - rozmowy w Cyberświecie

Poznajemy język żyrafy = język porozumienia i język szakala = język przemocy. Obydwa języki spotykamy w Internecie, musimy umieć je rozpoznać i z nimi sobie radzić.

 

 

 

Rozpoznanie właściwego języka nie jest wcale łatwą sprawą.

 

KROK SZÓSTY - gdy poznajemy kogoś przez Internet

Na zajęciach dzieci miały odpowiedzieć na wiele pytań min.: 

- Po czym można poznać, jak czuje się, co robi, w jakim jest wieku osoba, z którą rozmawiamy przez Internet? 

- Co to znaczy być anonimowym?

- Czy można w jakiś sposób pokonać anonimowość w Internecie?

- Dlaczego należy być ostrożnym poznając kogoś przez Internet?

- W jaki sposób Internet może pomagać w poznawaniu ludzi i dowiadywaniu się, co się dzieje z ludźmi, których znamy? Jakie możliwości daje Internet w relacjach z innymi ludźmi?

 

 

 

KROK SIÓDMY - EMOCJE

Emocje towarzyszą nam ciągle, ale okzazywanie ich wcale nie jest wcale łatwe. Ważne jest aby uczyć dzieci nazywania emocji. Czasami je trudno nazwać, ale one nam towarzyszą ciągle. Emocje podpowiadają nam, jakie znaczenie ma dla nas to, co się dzieje i co mamy zrobić, zeby tę sytuację zmienić. 

 

 

KROK ÓSMY - specjaliści ds. emocji

Trzecioklasiści potrafią rozpoznawać emocje, radzą sobie z nimi, ptrafią je rozpoznać i nad nimi panować. 

EMOCJE TO NASI SPRZYMIERZEŃCY. Warto zaprzyjaźnić się z nimi. 

EMOCJE MIJAJĄ. Nawet jeżeli w danym momencie czujemy, że ogarnął nas silny smutek, nie oznacza to, że zostanie z nami na zawsze. Podczas całego dnia możesz doświadczać wielu różnych odczuć i emocji.

 

 

KROK DZIEWIĄTY - przemoc i agresja

HEJTOWANIE - sprawianie komuś przykrości, złośliwe komentarze ranią innych, a osoby, które je piszą, wbrew pozorom nie pozostają anonimowe.

CYBERPRZEMOC - jest niedozwolona i do akcji może wkroczyć szkoła, rodzice albo policja.

 

 

KROK DZIESIĄTY - aktywni, nie tylko w CYBERŚWIECIE

Wspaniała zabawa z kolegami sprawia wiele satysfakcji i może być ciekawsza niż wszelkie gry na komputerze.

 

 

 

 

KROK JEDENASTY - ostatnie spotkanie programu, ale za to niezwykłe , bo z rodzicami. Wszyscy razem mają wspólne zadania do wykonania, ale najpierw trzeba je znaleźć, bo zostały ukryte na terenie szkoły, podchody , ale pod dachem. Poprzez wykonanie posczególnych zajęć uczniowie klasy trzeciej utrwalają wiadomości poznane w czasie trwania programu "Wspólne Kroki w Cyberświecie"

 

 

 

 

 

-  

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć