Nawigacja

Strona klasy V a Ogłoszenia Plan lekcji Tekstowa podstrona

klasa VIa

Strona klasy V a

Wycieczka

W dniach 30.09.- 02.102019r. odbyła się wycieczka na Jurę Krakowsko - Częstochowską.

Już pierwszego dnia, uczniowie  odkryli  w sobie pasję odkrywców, przeczesując kamieniołomy w poszukiwaniu imponujących kwarców. Musieli również wystawić swoją kondycję fizyczną na próbę, gdyż trzeba było pokonać wiele kilometrów. Niestraszna im była jednak wspinaczka na Mały Giewont i nocne wyjście na zamek w Olsztynie. Trochę wysiłku włożyli również w lepienie z gliny, ale niektórym  pradawne zwierzęta wyszły świetne. 

Podążając Szlakiem Orlich Gniazd podziwiali zamek w Bobolicach i Mirowie, a także jaskinię "Stajnia", gdzie odnaleziono pierwsze w  Polsce szczątki neandertalczyka. 

Ostatniego dnia  przemierzali Pustynię Błędowską, a w Ojcowskim Parku Narodowym mogli zobaczyć Maczugę Herkulesa i zamek w Pieskowej Skale. Końcowym punktem wycieczki była Grota Łokietka, która zachwyciła uczniów pięknymi zjawiskami krasowymi.

     

 

 

                                                                            Mikołajki 

         03.12.2019r. , w  ramach mikołajek , nasza klasa wyjechała do kina na  Krainę lodu 2". Po seansie filmowym uczniowie odwiedzili mediatekę w Kozienicach, gdzie mieli możliwość pobawić się w "detektywów". Pracując w grupach, odkrywali  kolejne wskazówki, by odnaleźć klucz do mediateki. Początki nie były łatwe, gdyż nasi uczniowie nie bawią się już w podchody, a ta zabawa nawiązywała do  tej starej gry.  Szybko jednak pokonali trudności i pięknie wykonali zadanie. Miło było patrzeć jak współpracowali ze sobą, mimo, że  trafiali  do grupy losowo. Mieli również czas, by posilić się małym co nieco.

 

Wizyta w fabryce bombek

         20.12.2019r. odwiedziliśmy fabrykę bombek. Poznaliśmy historię pierwszych bombek.  W  1840 r. – w hucie szkła Lauscha w Niemczech – Hans Greiner wykonał pierwsze szklane bombki na choinkę. Według legendy, nie stać go było na ciastka, jabłka, orzechy ani papierowe ozdoby i świece, więc „z wolnej ręki” uformował proste kuliste kształty puste w środku i udekorował nimi swoją choinkę. Bardzo spodobały się nie tylko jego dzieciom, ale i dzieciom z całej wioski.  I tak z biednego pracownika huty szkła, stał się bogatym człowiekiem, a bombki zachwyciły cały świat.  Te z polskich fabryk są najpiękniejsze. Zdobią również choinkę w Białym Domu .  Zaciekawił również dzieci  proces powstawania bombek, ale najwięcej radości sprawiło im dekorowanie własnej bomki. Nie było to takie proste. Trzeba było wykazać się inwencją twórczą i sprawnością manualną. Warto było pojechać, by popatrzeć na integrację klasy. Nie było grupek,  ale wspólne rozmowy i  pałaszowanie ciastek. 

 

Klasa VI a

03.09.2020

                                                                                            Narodowe Czytanie

Balladyna Juliusza Słowackiego jest tegoroczną lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. 5 września 2020 roku, był  czytany dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. W tegorocznej edycji nie było czytania "Balladyny"  na forum szkoły, ale klasowe spotkania z tą lekturą.  Jedno odbyło się  03.09.2020r. na godz. wychowawczej, a drugie 06.09. 2020r. na języku polskim.  

 Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – to wyjątkowy utwór, wyróżniający się m.in. uniwersalnym przesłaniem.Obnaża ludzkie słabości i wady, ale jednocześnie opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.

Mamy nadzieję, że twórczość Juliusza Słowackiego we wszystkich ożywiła dumę z naszego narodowego wieszcza oraz przyniosła wiele satysfakcji czytelniczej i dostarczyła dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą.  W naszej klasie  znalazła się garstka uczniów, którym utwór Słowackiego przypadł do gustu.

                                                                                "Sprzątanie świata - Polska"

18.09.2020r.

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukiwanie i w miarę możliwości usuwanie dzikich wysypisk.

Nie  mogło zabraknąć również w tej akcji naszej szkoły i klasy. „Sprzątanie świata - Polska”  nie tylko angażuje i integruje społeczności lokalne, ale  jest interesującą metodą pracy wychowawczej. 

                               Wizyta w Muzeum im. Kazimierz Pułaskiego w Warce

 O1.10. 2020r. nasza klasa wybrała się do  muzeum w Warce. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w tym pięknym zespole pałacowo-parkowym. Po rewitalizacji zabytkowy pałac zyskał nowe wnętrza oraz centrum Edukacyjno - Muzealne. Stylowe meble,  XIX- wieczne żyrandole zrobiły na nas ogromne wrażenie. W takiej scenerii poznaliśmy  losy nie tylko Kazimierz Pułaskiego, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych - Tadeusza Kościuszki, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Paderewskiego. Pogoda pokrzyżowała nasze plany  i nie mogliśmy dłużej pospacerować po parku. Może innym razem? Atmosfera panująca w muzeum i przyroda w zabytkowym parku zachęcają do kolejnej wizyty. Myślę, że pora na obejrzenie czasowych wystaw, które muzeum prezentuje. Wszystko przed nami.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć