Czwarto- i piątoklasiści sami postarali się o mikołajkowy prezent. Zafundowali sobie wyjazd do Radomia. W Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu obejrzeli spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem, a w Muzeum im. Jacka Malczewskiego uczestniczyli w warsztatach związanych z czasami Mikołaja Kopernika i zwiedzili wystawę poświęconą naszemu wielkiemu astronomowi.
Sentymentalna i jednocześnie pełna humoru historia rudowłosej, nieco osobliwej dziewczynki o wybujałej wyobraźni w wersji scenicznej bardzo się naszym uczniom spodobała. Pomysłowa scenografia, bogaty ruch sceniczny, mnóstwo piosenek, wielu aktorów, niektórzy niewiele starsi od młodych widzów, a przede wszystkim humorystyczne dialogi spowodowały, że dwie godziny minęły błyskawicznie i nikt się nudził.
„Ania z Zielonego Wzgórza" to opowieść ponadczasowa - o sensie życia, sile przyjaźni i potrzebie tolerancji. Tytułowa bohaterka pokazuje, że warto być otwartym na drugiego człowieka, bo jego odmienność jest wartością, a uczynione dobro zawsze do nas powraca. Miejmy nadzieję, że to przesłanie sztuki pozostanie na dłużej w umysłach naszych dzieci.
Nie mniej ciekawa okazała się wizyta w radomskim muzeum. Podzieleni na dwie grupy uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i jego epoce. Przewodnik oprowadzający nas po ekspozycji bardzo ciekawie o niej opowiadał i szczegółowo odpowiadał na pytania dzieciaków. Największe zainteresowanie wzbudziło życie ówczesnych mieszkańców miast, ich stroje, potrawy, które spożywali i… zabawki dla dzieci.
W części wystawy przedstawiającej miejsce pracy wielkiego astronoma doszło do iście kosmicznej koincydencji (to astronomiczne słowo z czasów Kopernika oznaczające jednoczesne wystąpienie kilku zjawisk lub zdarzeń jak najbardziej tu pasuje) - jak możecie się przekonać na zdjęciu spotkało się trzech Mikołajów i to w dzień Świętego Mikołaja.
Uczniom spodobały się również towarzyszące wystawie warsztaty, podczas których mogli spróbować średniowiecznej kaligrafii - gęsim piórem i atramentem dzieci pisały po raz pierwszy, sztuki projektowania witraży, sztuki ziołolecznictwa - każdy mógł samodzielnie sporządzić własną, ziołową miksturę, a także zmierzyć się z puzzlami - układaliśmy portret Mikołaja Kopernika.
Na koniec wizyty w Muzeum miła niespodzianka - z okazji imienin Mikołaja zwiedzanie i warsztaty okazały się bezpłatne - oby częściej zdarzały się nam takie prezenty. Dziękujemy!
W materiale wykorzystano zdjęcia ze strony http://www.teatr.radom.pl/spektakl,ania-z-zielonego-wzgorza,406 .