Nawigacja

Z historii Galerii "Na piętrze" grudzień 2018 - Luiza Wemberger luty 2018 - Wystawa prac dzieci grudzień 2017 - Wisła w ilustracjach listopad 2017 - Chrzest Polski w ilustracjach marzec 2017 - Jacek Matlakowski luty 2017 - Wszystkie ręce na scenę... luty 2017 - Wystawa prac dzieci listopad 2016 - Józef Wilkoń styczeń 2016 - "Na falach wyobraźni" październik 2015 - Jolanta Marcolla czerwiec 2015 - Artur Gołębiowski kwiecień 2015 - Wanda i Bogusław Orlińscy marzec 2015 - Krystyna Michałowska, Aleksandra Kucharska-Cybuch luty 2015 - Wystawa prac dzieci październik 2014 - "Tam za dworem, za jeziorem..." styczeń 2014 - Wystawa prac dzieci wrzesień 2013 - O Krasnoludkach i o sierotce Marysi listopad 2012 - Pieśń ujdzie cało październik 2012 - Zdzisław Witwicki wrzesień 2012 - Korczak i jego dzieło czerwiec 2012 - Józef Wilkoń

marzec 2017 - Jacek Matlakowski

Rok 2017 obchodzimy w Polsce jako Rok Rzeki Wisły. Inauguracja tego wydarzenia odbyła się 19 października 2016 r. w Toruniu. Od tego czasu w całym kraju organizowane są różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, kulturalne, sportowe, ekologiczne, turystyczne i inne związane z tą rzeką.

Wisła „rzeka wszystkich ziem polskich” - piękna i wielka - daje natchnienie, jest źródłem inspiracji i obiektem ekspresji artystycznej. Zmienna, niepowtarzalna, bogata w krajobrazy ciekawe o każdej porze roku dostarcza twórcom wyjątkowy materiał do utrwalenia w formie artystycznej: w poezji i prozie, w muzyce, obrazach, rzeźbie, filmie czy zdjęciach.

W Galerii „Na piętrze” w Publicznej Szkole Podstawowej w Rozniszewie we wtorek 28 marca odbył się wyjątkowy wernisaż wpisany w kalendarz wydarzeń ogólnopolskiego projektu „Rok Rzeki Wisły”. Na przygotowanej wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia, niezwykłe fotografie przedstawiające królową naszych rzek - jakże nam bliską - Wisłę.

Piękno rzeki, otaczającej ją przyrody, niezwykłość i tajemniczość miejsc, uchwycił na swoich magicznych wręcz fotografiach, Pan Jacek Matlakowski wspaniały artysta plastyk, wielki i niezawodny, przyjaciel szkoły w Rozniszewie, znakomity fotograf amator, a  jednocześnie zapalony żeglarz spędzający każdą wolną chwilę na wodzie. Chętnie pływa swoją żaglówką także po Wiśle. Podczas tych rejsów zwykle nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. W ten sposób wykonał wiele interesujących zdjęć. Są to prace o dużej wartości dokumentalnej i ogromnych walorach artystycznych. Na fotografiach możemy podziwiać Wisłę z perspektywy różnych pór roku i w różnych porach dnia, czasem z bardzo bliska, czasem z daleka, czasem z takich miejsc, z których przeciętny człowiek nigdy jej nie zobaczy.

Galeria „Na piętrze” zyskała  na czas wystawy niezwykłą, specjalną oprawę scenograficzną. Rozwinięte żagle, łódź, bandera, liny, kotwica w wiślanym piachu, konary drzew, kłody wyrzeźbione przez wodę wzbudziły duże zainteresowanie uczestników wernisażu. Eksponatów na czas wystawy użyczył p. Witold Batte z Warki.

Autor wystawy p. Jacek Matlakowski opowiedział, uczniom oraz gościom przybyłym na jej otwarcie o swojej żeglarsko-fotograficznej pasji i o najciekawszych przygodach na rzece. Wszyscy z ogromnym zaciekawieniem słuchali pasjonującej opowieści o urokach Wisły.

Wśród gości obecnych na wernisażu wymienić należy wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kozienickiego p. Mirosława Górkę, przewodniczącego Rady Gminy Magnuszew p. Zbigniewa Rybarczyka, wójta naszej gminy p. Marka Drapałę, i kierowniczkę GBP-CK w Magnuszewie p. Elżbietę Wachnik. Swoją obecnością zaszczyciła organizatorów mama pana Jacka i liczne grono przyjaciół artysty z Kazimierzem Królikiem na czele.

Wernisaż był doskonałą okazją do podziękowania panu Jackowi za  siedemnastoletnią współpracę z Galerią. Z rąk pani dyrektor Agnieszki Suski otrzymał podziękowania, marynarską koszulkę Kapitana Jacka i kapitański kubek. By zawsze odnajdywał właściwą drogę również do naszej szkoły wśród prezentów pojawił się również kompas. Podziękowania za pracę włożoną podczas przygotowywania kolejnych wystaw w Galerii „Na piętrze” pani Agnieszka złożyła panu Leszkowi Owczarczykowi. Obaj obdarowani zostali nagrodzeni dodatkowo gorącą owacją zgromadzonych.

Relację kozienickiej TV Nasz Powiat z wydarzenia obejrzysz w Galerii Filmów.

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Rozniszewie
    Rozniszew 29, 26-910 Magnuszew
  • (+48) 62-19-005

Galerie zdjęć