Dzisiejszy wyjazd do warszawskiego Teatru Rampa został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Wszystkie ręce na scenę, czyli każdy może tworzyć teatr” współfinansowanego ze środków Fundacji PZU w konkursie „Z PZU po lekcjach” przez Stowarzyszenie „Pokolenia”.
Na warszawski Targówek wybrała się spora, bo 45-osobowa grupa dzieci - uczestników warsztatów teatralnych, muzycznych i plastycznych prowadzonych w ramach projektu. Wraz z uczniami pojechali prowadzący te warsztaty państwo Anna i Leszek Owczarczykowie i pan Tomasz Dymek. Towarzyszyła im pani dyrektor Agnieszka Suska - prezes stowarzyszenia.
Na scenie teatru obejrzeliśmy zrealizowany z rozmachem inscenizacyjnym, rozśpiewany i roztańczony musical według powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich co ukradli Księżyc”. Spektakl daje znakomity pretekst do dyskusji o relacjach rodzinnych i o prawdziwych wartościach, jakie powinny być doceniane w życiu.
Nowy pomysł inscenizacyjny reżysera Cezarego Domagały zakładał uwspółcześnienie historii Jacka i Placka, co wymagało nowej aranżacji muzyki Tomasza Bajerskiego dokonanej przez młodego kompozytora i aranżera Andrzeja Bonarka, przygotowania bardzo efektownej nowatorskiej scenografii autorstwa Małgorzaty Szydłowskiej, futurystycznych projekcji video Dawida Kozłowskiego oraz nowoczesnej choreografii Marty Domagały-Witkowskiej.
W wyniku współpracy tych twórców powstał wyjątkowy musical, a zawarte w nim 23 mądre a jednocześnie zabawne piosenki idealnie oddają przesłanie Makuszyńskiego. Przypominają o tym, co jest w życiu ważne, co doceniamy dopiero w kontekście braku, ile musimy doświadczyć, aby zrozumieć pewne prawdy. Podkreślają, że miłość matczyna może pomagać zwyciężać wszelkie przeciwności losu.
Po obejrzeniu spektaklu, który bardzo nam się wszystkim spodobał, uczestnicy wycieczki mieli możliwość podpatrzenia kulis prawdziwego teatru i wysłuchania opowieści o tajemnicach teatralnej „kuchni”. Opowiadał nam o niej pan Mieczysław Morański - aktor Teatru Rampa, który w przedstawieniu wcielał się w role Hrabiego Mortadelli i herszta zbójców. Zobaczyliśmy kulisy, stolik inspicjenta, maszynownię sceny i garderobę aktorów. Poznaliśmy pracę całego zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie spektaklu. Pan Mieczysław pokazał nam również Scenę Kameralną „Rampy” i opowiedział o aktualnie granych tam spektaklach. Serdecznie na nie zapraszał, a na zakończenie miłego spotkania zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie w foyer teatru.
Cały wyjazd był bardzo pouczający szczególnie dla młodych twórców z Teatr-zyku Figiel-ek.