• DWUNASTU BRACI KLASY DRUGIEJ

          • Uczniowie klasy 2 na zajęciach edukacji polonistycznej pracowali z wierszem Jerzego Kiersta  pt. „Dwunastu braci” . Po opracowaniu  postanowili, że wcielą się w role  braci. Przygotowali stroje, ilustracje, na których widać  najbardziej charakterystyczne  elementy poszczególnych miesięcy. Następnie wykonali zaproszenia na swój pokaz i zaprosili młodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów z klas z klas pierwszej i trzeciej. Zaproszona została również Pani  Dyrektor.

            W piątek 13-go stycznia odbyła się prezentacja inscenizacji. Wszyscy zaproszeni zjawili się w Sali drugoklasistów. Wykonawcy zaprezentowali  się bardzo dobrze i chyba wszystkim ich praca się spodobała. Taką mamy nadzieję, bo brawa  były gromkie. Na zakończenie spotkania drugoklasiści również pięknie zaśpiewali piosenkę pt. „Zegary”. Może takich lekcji otwartych powinno być więcej?

          • DZIEŃ BRAILLE'A W NASZEJ SZKOLE

          • Z okazji Światowego Dnia Braille'a, który corocznie obchodzony jest 4 stycznia, uczennice klas ósmych Ada Lewandowska i Zuzia Bogucka przeprowadziły dla swoich młodszych kolegów i koleżanek prezentację dotyczącą postaci Louisa Brailla i wymyślonego przez niego alfabetu.

            Pismo Braille’a powstało w oparciu o system korespondencji, który miał początkowo być wykorzystany we francuskiej armii do przekazywania rozkazów bez słów w ciemności. Louis Braille dowiedział się o nim od emerytowanego kapitana Charlesa Barbier'a de la Serre'a wizytującego szkołę, do której uczęszczał Braille. System wojskowy oparty był na 12-u wypukłych punktach, a Braille'owski na 6-u. Drugą ważną różnicą było oparcie systemu Braille'owskiego o litery, podczas gdy system Barbier'a był oparty na dźwiękach. Później Braille dokonał rozszerzenia swojego alfabetu na zapis matematyczny i nutowy.

            Przygotowane przez Zuzię i Adę mini zajęcia bardzo się młodszym kolegom spodobały.

          • WYCIECZKA DO MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

          • 9 stycznia 2023 r. najstarsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. To było przejmujące, bardzo bliskie spotkanie z historią. Chwilami uczestnicy mieli wrażenie, że są w środku wojennych wydarzeń. Powstanie poznawali poprzez biografie bohaterskich uczestników, ich relacje i wspomnienia. Uczniowie mogli zobaczyć, w jakich warunkach walczono, jakiej broni wtedy używano, jak ratowano rannych i jak wyglądała ewakuacja kanałami. W milczeniu słuchali o bestialstwie niemieckich zbrodniarzy, tragicznym losie  ludności cywilnej i totalnej zgładzie miasta.

            Wydaje się, że odtąd Powstanie Warszawskie dla wielu uczestników wycieczki stanie się czymś więcej niż tylko kolejną lekcją w podręczniku.

          • PRZEDŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE

          • Ostatni przed Świętami Bożego Narodzenia dzień nauki szkolnej przebiega zawsze w świątecdnikom.znej atmosferze. Na korytarzach szkoły słychać śpiewane podczas klasowych spotkań wigilijnych kolędy, czuć zapach pierników i mandarynek. Cała szkolna społeczność zebrała się na sali gimnastycznej, bo tam klasy szósta i siódma zaprosiły wszystkich na spotkanie z tradycją wiejskich kolędników. Uczniowie tych klas pod okiem pana Leszka przygotowali spektakl poświęcony kolędnikom.

            Inscenizacja zrealizowana została według oryginalnego, dziewiętnastowiecznego scenariusza. Barwne postacie aniołów, króla Heroda, jego dworzan i żołnierzy pojawiły się na naszej szkolnej scenie aby przypomnieć historię Narodzenia Chrystusa. Największy aplauz oglądających wywołało pojawienie się na scenie Diabła, Turka i Śmierci. Po spektaklu dyrektor Szkoły Pani Agnieszka i ksiądz Wojciech złożyli wszyskim obecnym ciepłe, świąteczne życzenia, do których i my się dołączamy - WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

          • CHOINKOWE WARSZTATY DRUGOKLASISTÓW

          • W przedświąteczny poniedziałek klasa druga uczestniczyła w "choinkowych warsztatach", podczas których dzieci wykonały Bożonarodzeniowe drzewka. Każde dziecko samo przygotowało niezbędne do wykonania choinek materiały: stelaż, gałązki drzew iglastych, ozdoby, bombki i lampki choinkowe. Zajęcia poprowadziła mama Hani pani Wioleta. Pomagały jej w tym wychowawczyni i mama Wiktora.

            Dzieci były zachwycone zajęciami, z zapałem pracowały i wykonały piękne drzewka. Już dziś umówiliśmy się na kolejne świąteczne warsztaty, tym razem przed Wielkanocą.

          • ŚWIĄTECZNE STROIKI

          • Takie piękne, oryginalne stroiki na coroczny, świąteczny Kiermasz przygotowały nasze mamy z Rady Rodziców. Serdeczne słowa podziękowania dla Pani Wiolety, Pani Joanny, Pani Mileny, Pani Justyny.

          • PIERNIKOWE SZALEŃSTWA PRZEDSZKOLAKÓW

          • Od jakiegoś czasu w szkole roznosi się zapach zwiasujący nadejście Świąt Bożego narodzenia. To oczywiście zapach pierników przygotowywanych zwykle na tę okazję. Nasze Dzielne Zuchy z oddziału przedszkolnego też postanowiły zmierzyć się z wypiekiem tych słodkich, świątecznych specjałów.

            Przedszkolaki przygotowały się jak zwykle bardzo profesjonalnie. Fartuszki, kucharskie czapki, wałki, foremki i składniki do przygotowania świątecznych pierniczków poszły w ruch. A jakiś czas potem... znajomy zapach rozszedł się po szkole. To znaczy, że dzieciom pierniczki się udały!

          • IX MIKOŁAJKOWY KONKURS RECYTATORSKI

          • W tym roku już po raz 9. odbył się Mikołajkowy Konkurs Recytatorski. Biorą w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III. Chętnych jest zawsze wielu,  jest to udział dobrowolny i cieszy nas takie zainteresowanie konkursem.   Najchętniej prezentują swoje umiejętności recytatorskie przedszkolaki, jest ich zazwyczaj znacząco więcej niż uczniów z klas starszych. Dla takiego malucha  występ przed tak dużą publicznością jest dużym wyzwaniem.  O wiele trudniej wystąpić przed kolegami niż nauczyć się wiersza.

            Jak zawsze wszyscy zaprezentowali się pięknie. Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w konkursie i słodkie drobiazgi od pani Zosi Marczak, która zawsze pamięta o Mikołajkach. Recytatorzy, którzy najpiękniej zaprezentowali się w swojej grupie wiekowej zostali uhonorowani nagrodą książkową. Oto lista tegorocznych zwycięzców:

            Oddział przedszkolny 3 – 4 latki: Marysia Przepiórka, Ksawery Kowacki, Marcel Frączek.

            Oddział  przedszkolny 5-6 latki: Dawid Lewandowski, Oliwia Janczur, Mikołaj Frączek.

            Klasa I: Mikołaj Sobieraj, Anna Matysiak, Ksawery Ciostek.

            Klasa II: Aleksandra Lewandowska, Hanna Kuźniak, Róża Gwardys.

            Klasa III: Justyna Marek, Julia Bogucka, Weronika Częścik.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i mamy nadzieję, że w przyszłości też tak chętnie będą uczestniczyć w różnych konkursach recytatorskich.

            Klasa druga zaprezentowała swoje wiersze w konkursie w najmniejszym składzie, ale jako klasa zaprezentowała wiersz „Prezent dla Mikołaja” oraz zabawę ruchową do piosenki  „Jingle Bells”. Zakończenie konkursu było wesołe, radosne i bardzo kolorowe, co można zobaczyć na filmiku na FB.

            Do zobaczenia za rok na 10. jubileuszowym konkursie!

          • KONKURS RECYTATORSKI "PATRIOTYCZNE STROFY"

          • Konkurs recytatorski "Patriotyczne strofy" to już nasza szkolna trdycja. W przeddzień Święta Niepodległości kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły stanęło w szranki scenicznej rywalizacji. Dzieci przygotowały na tę okazję wiersze poświęcone naszej Ojczyźnie, znanym i wielkim Polakom, historycznym wydarzeniom. Jak to na konkursach bywa jedni poradzili sobie bardzo dobrze, niektórzy mniej udanie, chociażby z powodu tremy.

            Konkursowe jury bacznie śledziło poczynania występujących i skrzętnie notowało swoje spostrzeżenia. Wkrótce odbędzie się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

          • SZKOŁA DO HYMNU 2022

          • 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 hymn narodowy wybrzmiał w blisko 20,5 tys. (20 434) szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całej Polsce. Do tegorocznej akcji przystąpiło ponad 4 mln uczniów (4 152 960) i blisko 400 tys. nauczycieli (396 495). Wśród nich nie mogło zabraknąć uczniów i nauczycieli znaszej szkoły.

            Spotkaliśmy się w Galerii "Na piętrze", wszystkie klasy i oddziały przedszkolne. Szczególnie po najmłodszych członkach szkolnej społeczności widać było ogromne przejęcię tym wydarzeniem. Wszak niektórzy z nich po raz pierwszy mieli okazję odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Białe bluzki i koszule, specjalnie na tę okazję przygotowane kotyliony - wszystko to nadawało uroczystego i patriotycznego charakteru spotkania. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły wszyscy zgromadzeni odśpiewli pełną wersję polskiego hymnu narodowego. Był to jeden z punktów obchodów tegorocznego Święta Niepodległości w naszej szkole.

          • PATRIOTYCZNE DYKTANDO

          • Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Szkolne Dyktando Niepodległościowe. Młodsi uczniowie zmierzyli się z trudnościami ortograficznymi w tekście, którego tematem była „Rota” Marii Konopnickiej, natomiast uczniowie starszych klas pracowali z tekstem poświęconym niepodległej edukacji.

            Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach. Zaszczytne tytuły Mistrzów Ortografii    zdobyli: Julia z klasy IV, Oliwia z klasy VI, Karol z klasy VII. Gratulujemy!

          • ZROZUMIEĆ STATYSTYKĘ

          • Uczniowie klas VI - VIII naszej szkoły przez dwa dni uczestniczyli w lekcjach online prowadzonych przez pracowników Urzędu Statystycznego w Warszawie, których celem było przybliżenie podstawowej wiedzy o statystyce. Zajęcia odbywały się w ramach X edycji akcji „Zrozumieć statystykę”, którą pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty prowadzi warszawski urząd statystyczny.

            Podczas pierwszej lekcji - "Podstawowe pojęcia demograficzne na przykładzie województwa mazowieckiego i Warszawy uczniowie dowiedzieli się co to jest i czym zajmuje się statystyka oraz jak wyglądastruktura urzędów statystycznych w Polsce. Zajęcia przybliżyły demograficzny portret regionu, wiedzę z zakresu ruchu naturalnego ludności oraz migracji. W przyjazny sposób odpowiedziały na pytania: Jaka jest liczba mieszkańców Mazowsza i jak się zmieni za 20 lat? Co to jest gęstość zaludnienia? W jakim wieku kobiety decydują się na pierwsze dziecko i dlaczego? Jakie są najpopularniejsze kierunki migracji ludności Mazowsza?

            Lekcja druga - "Rynek pracy w województwie mazowieckim" była okazją do bliższego przyjrzenia się, jak wygląda rynek pracy w naszym województwie. Uczniowie mogli dowiedzieć się: Co to jest stopa bezrobocia i jak się ją wylicza? Czym różni się średnia arytmetyczna od mediany? (to akurat klasy ósme wiedziały już z lekcji matematyki) Jakimi cechami odznacza się statystyczny bezrobotny i statystyczny pracujący w województwie mazowieckim? Czy statystyka może pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy?

          • POUCZAJĄCE SPOTKANIE

          • Dziś w naszej szkole gościliśmy przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kozienicach. Panie przyjechały do nas aby spotkać się z uczniami klas IV - VIII i porozmawiać na temat zagrożeń jakie niosą ze sobą palenie e-papierosów i picie napojów energetyzujących. Problem jest jak najbardziej na czasie, a dotyczy również uczniów szkoły podstawowej jako, że popularne "enegretyki" są łatwo dostępne i dla nieletnich. Z pomocą prezentacji multimedialnej wyjaśniały dzieciom jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia dla zdrowia i życia niosą te używki.

            Spotkanie odbyło się przed nadchodzącym wkrótce Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. 

            W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

            Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowanesą paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palącychdo zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

          • Z WIZYTĄ W KAROLINIE

          • W ramach realizacji projektu: "Kulturalna szkoła na Mazowszu", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego uczniowie klas I - III udali się do podwarszawskiego Karolina na widowiskowy występ zespołu Mazowsze pt.,, Fantazja Polska - polskie tańce narodowe”. Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem była niezwykła nauczycielka: skrzypaczka-wirtuoz.​​​​​​

            Podczas kolejnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów, dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Niesamowite przedstawienie wzbudziło we wszystkich widzach niezapomniane wrażenia.

          • ŚWIĘTO DYNI

          • Dziś (w piątek, 4 listopada) w przedszkolu Święto Dyni. Od rana było wiadomo, że coś "się święci". Dzielne Super Smyki zjawiły się w szkole w okolicznościowych przebraniach - dominował kolor pomarańczowy. No a potem się zaczęło. Maluchy rozpoczęły prawdziwą walkę z dyniami, w ruch poszły noże i łyżki. Na szczęście wszystko toczyło się pod czujnym okiem pań przedszkolanek. Gdy dynie i inne warzywa wylądowały wreszcie w wielkim garze pozostało już tylko przygotowanie grzanek i nakrycie do stolików. Zupa krem z dyni okazała sie prawdziwym smakołykiem. Dzieci pałaszowały ją z wielkim apetytem, tym większym gdyż zupa została przygotowana z ich udziałem.

            Okazję do spróbowania krem-zupki mieli też inni nauczyciele naszej szkoły ponieważ w pokoju nauczycielskin "wylądowała" pełna waza tego smakołyku.

          • KOMIKSOWE WARSZTATY

          • W piątek, 4 listopada, obie nasze klasy ósme wraz z ósmoklasistami z Chmielewa i Mniszewa wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewie. Uczniowie spotkali się tam z pisarzem i piłkarzem, panem Zbigniewem Masternakiem. Pan Zbigniew przeprowadził fantastyczne warsztaty komiksowe, podczas których wszyscy uczestnicy mogli spróbować swoich sił w tworzeniu krótkiej historii obrazkowej. Wcześniej pan Zbigniew opowiedział o sobie, o tym jak z małej wioski w Górach Świętokrzyskich powędrował jednocześnie w świat sportu i literatury. Przekonywał uczniów, że taka droga jest możliwa dla każdego, trzeba tylko chcieć.

            Potem rozpoczęły sie warsztaty. Prowadzący ustalił zasady, zapoznał uczniów z podstawami tworzenia komiksu i cały czas pomagał dzieciakom w tworzeniu obrazkowych prac. Autorzy wybranych przez pana Zbigniewa prac mogli je wszystkim zaprezentować i o nich opowiedzieć. Uczniowie, którzy stworzyli najciekawsze prace zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

            Warsztaty te realizowane były w ramach autorskiego działania magnuszewskiej biblioteki "Trzy strefy kultury: Tradycja, Literatura i Sztuka", które jest laureatem programu BLISKO. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • Pierwszego listopada nasza pamięć zwraca się ku Tym, którzy odeszli. Tradycyjnie odwiedzamy cmentarze, a na nich groby bliskich. Uczniowie naszej szkoły też w tym czasie odwiedzają okoliczne miejsca pamięci i groby powstańcze oraz żołnierskie. Porządkują je, zapalają znicze, poznają ich historię. 

            W tym roku Szkoła w Rozniszewie wzięła udział w czwartej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            Nasi uczniowie od wielu lat opiekują się okolicznymi miejscami pamięci. Kopiec Kościuszki, Pomnik Pomordowanych Mieszkańców Zapilcza, Pomniki Powstańców Styczniowych na rozniszewskim cmentarzu i w Anielinie Kępa, groby żołnierskie - opieka nad nimi to nasz patriotyczny obowiązek.

          • ZŁOTA, POLSKA JESIEŃ

          • Koniec tegorocznego października ubrał drzewa na placu szkolnym w ferie złoto - czerwono - brązowych liści. Ale tych liści trzeba sie pozbyć. Zajęli się tym ochoczo nasi piątoklasiści.

            A przy okazji świetnie się przy tym bawili. Do tej radosnej zabawy dołączyli uczniowie z klasy drugiej. Można zatem łączyć zabawę i pracę czyli przyjemne z pożytecznym!