"Nie dajmy zaginąć tradycji"
„Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie. W okresie Wielkanocnym w kulturze ludowej mamy wiele zwyczajów i obrzędów świeckich i kościelnych. W ostatnich latach również w Polsce idąc za przykładem innych krajów chcemy, choć częściowo przywrócić kulturę ludową do życia. Społeczności lokalne organizują różnego rodzaju imprezy regionalne, konkursy, przeglądy, występy zespołów folklorystycznych i wystawy muzealne.

Zwyczajem, który niegdyś i obecnie w niektórych miejscowościach naszego Powiatu ubogaca życie ludzi w okresie Świąt Wielkanocnych jest chodzenie po DYNGUSIE. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy, obecnie i dziewczęta chodzą od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Początek tego zwyczaju sięga najprawdopodobniej dalekiej przeszłości, nie jest jasne pochodzenie tych słów. Śmigus - dyngus był jednym z najciekawszych i najbardziej bogatych w treści i formy zwyczajów wielkanocnych (tańce, muzyka, przyśpiewki, przebierańcy, itp.). (…) Już wczesnym popołudniem w Wielką Niedzielę zaczyna się DYNGUSOWANIE. Najpierw zaczynają chodzić najmłodsi zwykle rozpoczynają z jednego końca wsi odwiedzając po kolei wszystkich mieszkańców i kończą na jego drugim krańcu. Zdarza się, że odwiedzają sąsiednie wioski. Starsza młodzież i dorośli zaczynają po zapadnięciu zmroku i chodzą do późnych godzin nocnych lub porannych. Zależy to od liczby gospodarzy przyjmujących grupy dyngusowe. Zazwyczaj zaczynają od pieśni religijnej tych starych sięgających średniowiecza. Zwykle jest to kilka zwrotek mówiących o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa W dalszej części przechodzą do przyśpiewek świeckich.”
– to fragment tekstu promującego Przegląd, zredagowanego przez p. Barbarę Gontarek- Prezeskę Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Kozienickiej, pomysłodawczyni i inicjatorkę I Powiatowego Przeglądu Przyśpiewek Dyngusowych i Pieśni Wielkanocnych. Celem przeglądu było ukazanie tego, co w kulturze ludowej naszego regionu jest jeszcze żywe, co stanowi o jej bogactwie i co, niestety już zanika.
Naszą szkołę reprezentował sześcioosobowy zespół uczniów klasy VI, który swój występ przygotował pod kierunkiem wychowawczyni p. Małgorzaty Kościńskiej i p. Marioli Cholewy. Organizatorami przeglądu byli: Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Kozienickiej, Stowarzyszenie LGD „Puszcza Kozienicka” oraz gminy Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Kozienice, Magnuszew i Sieciechów. Do przeglądu zakwalifikowało się 10 placówek oświatowych z Powiatu Kozienickiego. Finał przeglądu odbył się 6 kwietnia 2016 r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Magnuszewie.
Szczegółowe informacje na temat przeglądu, dużo informacji na temat zwyczajów wielkanocnych, relacja filmowa i fotograficzna tutaj.